Search

Award Recipients

Distinguished Member Award

Each year, NHRMA presents two Distinguished Member Awards:

  • To NHRMA's Past-President
  • To a NHRMA member selected from nominations submitted for consideration

 PAST RECIPIENTS

   

DISTINGUISHED MEMBER AWARD

DISTINGUISHED MEMBER AWARD
RECIPIENTS (in alpha order)



PNPMA/NHRMA PRESIDENTS










Alan Cabelly, Ph.D., SPHR*

1940

General H. G. Winsor
Arve Solomon*

1941

Laurin E. Hinman
Bert Mills*

1942

Joseph W. Rupley
Bruce Wonder, Ph.D.

1943

Robert H. Williams
Carol Bender, SPHR

1944

Robert A. Sutemeister
Catherine Dovey, CCP, SPHR*

1945

Sheldon F. Kiser
Daniel Tabizon, SPHR

1946

Harold M. Gowing
Dawn Jansen

1947

Caremce W. Sherman
Debbie Bronson


1948

Victor C. Gault
Debby Ogan, PHR*


1949

Angus A. Campbell
Deborah Jeffries, PHR, CPC


1950

Roy S. Leighton
Dianna Gould, SPHR


1951

Wallace Burch
Donald Low


1952

Roy H. Lund
Donna Schneider, SPHR*


1953

William R. Wren
Elaine Williams, SPHR


1954

A. Ralph Kluckner
Eric Wilson, SPHR


1955

Peter Piper
Herbert S. Lowe


1956

Willis A. Noel
Isaac Dixon, SPHR*


1957

Nell K. Smith
James Jose, Ph.D., SPHR


1958

W. J. Williams
Janice A. Miller, SPHR*


1959

F. N. Jacoby
Jim Nimnicht, Ph.D., SPHR


1960

J. Stuart Don
Jim Zwicker, SPHR *


1961

William Luddrs
John Mack*


1962

Earl J. Johnson
Judy Clark, SPHR, CPC


1963

Robert L. Burke
Keith Menk, SPHR


1964

Norman F. Stone
Kevin R Cornwell, PHR


1965

S. T. Fitzpatrick
Kristi Acuff, SPHR


1966

Clarence E. Baker
Larry M. Hellie, SPHR, CBP, CCP, GRP


1967

S. T. “Si” Ford
Lisa Dean, SPHR, GPHR


1968

William Zimmerman, SPHR
Lisbeth Claus, Ph.D., SPHR, GHPR


1969

Donald E. Forsander
Louis M. Christie, SPHR


1970

W. G. Bender
Marcia F. Vargas


1971

Norman C. Wiese**
Marilyn Hoppen, SPHR*


1972

Roy P. McCrary
Mary Nance, SPHR


1973

Blair A. Babcock**
Mary Tesch, SPHR


1974

Fred C. Campbell
Matthew M. Amano, Ph.D.


1975

G. H. Hayes
Matthew Warner, SPHR


1976

Thomas C. Bryan
Norma Carolyn


1977

Pauline W. Tiffany**
Patty Hickok, SPHR, GPHR


1978

Robert W. Denomy**
Randall Lundberg, SPHR**


1979

Thomas G. Kelley, SPHR
Rian T. Brown, SPHR


1980

Raymond Joseph
Rick Coffey, SPHR, CEBS, CPC, CPCM*


1981

Ralph L Haight
Rick Howell, SPHR, GPHR, CCP*


1982

Rex A. Newell
Robert D. Lawrence


1983

Joyce L. Johnson
Robert W. Peterson, SPHR


1984

Donald T. Strom
Rochelle Crollard, SPHR*


1985

Robert H. Weaver
Ronald Fraze, SPHR


1986

John Lynn
Sharon Koss, SPHR, CCP* **


1987

Jim E. Russell, SPHR
Tamara G. Nordin, SPHR


1988

Jerry D. Odell, SPHR
Thom Jones


1989

Bruce Inselman

Todd Allen, SPHR, CCP


1990

Robert Hilsmann, SPHR



1991

Bernice M. Vonnegut, SPHR
** Deceased


1992

Rian H. Brown, SPHR

*Two –Time Recipient


1993

Sandra K. O’Neal, SPHR




1994

Janice A. Miller, SPHR*




1995

John Mack




1996

Jim Zwicker, SPHR




1997

Bert Mills*




1998

Arve Solomon*




1999

Rick Coffey, SPHR, CEBS, CPC, CPCM*




2000

Alan Cabelly, Ph.D., SPHR*




2001

Debby Ogan, PHR*




2002

Isaac Dixon, SPHR*




2003

Catherine Dovey, SPHR, CCP*




2004

Scott Washburn, PHR




2005

Jill Faughender, SPHR




2006

Rochelle Crollard, SPHR*




2007

Monique Little, PHR




2008

Dennis Stevenson, Ph.D., SPHR, GPHR, REBC, CEBS, CFP




2009

Marilyn Hoppen, SPHR*




2010

Donna Schneider, SPHR*




2011

Rick Howell, GPHR, SPHR, CCP*




2012

Ren’ee Mangini, SPHR, GPHR




2013

Laurie Roe, SPHR




2014

Lisa Snively
     2015   Lisa Snively
    2016   Dawn Jansen

 

 

 

 

 

Randy Lundberg Northern Lights Award

PAST RECIPIENTS

1996

Anchorage SHRM – Outstanding Chapter Operations
1997

Portland Human Resource Management Association (PHRMA) – Outstanding Chapter Operations
1998

Eugene-Springfield (Lane County HRMA) – Outstanding Chapter Operations
1999

Central Oregon – Revitalization of Chapter
2000

Yakima Valley – Job Fair
2001

Southwest Washington Human Resource Management Association (SWHRMA) - Outstanding First Year
2002

No information available
2003

Spokane Valley Chapter – Combating Health Care Costs
2004

Anchorage SHRM – Transition Assistance Program (TAP)
2005

Apple Valley Human Resource Association – Community Relations and Professional Development
2006

Snohomish County Chapter – Outstanding Chapter Operations
2007

Portland Human Resource Management Association – Student Workforce Readiness Program
2008

Anchorage SHRM Chapter – Diversity Seminar
2009

Mid Willamette Valley Chapter – Overall Chapter Excellence
2010

Anchorage SHRM Chapter – The Last HRCI Recertification Frontier
2011

Columbia Basin Chapter of SHRM – Veteran’s Career Fair & Workshops
2012

Anchorage SHRM Chapter - A Multi-Agency Partnership at Work
2013

West Sound SHRM Chapter – Preparing Veterans for Success
2014

2014 Apple Valley HR Management Association (AVHRA) – Achieving Excellence in Overall Chapter Operations and Revitalization
2015    Portland Human Resource Management Association (PHRMA) -Engaging, Empowering and Inspiring Members  
2016   Apple Valley Human Resources Association- Outstanding Chapter Excellence
 

 ROBERT DENOMY AWARD FOR STUDENT LEADERSHIP

  

1992

Sean Madian, Mid-Willamette University
1993

Mindy Morris Harter, Western Washington University
1994

Becky Easley Whitten, Portland State University
1995

Theresa Terrill, Southern Oregon State College
1996

Chris Land, Western Washington University
1997

A. Cybelle Lyon, Ph.D., Portland State University
1998

Jenni Smith, Western Washington University
1999

Julie Dondaville, MBA, Portland State University
2000

Brian Kickbush, Central Washington University
2001

Meghann Daily, Central Washington University
2002

Michael Levine, Western Washington University
2003

Patty Hickok, University of Alaska - Anchorage
2004

Kay Loh, University of Washington
2005

Laurie Slonecker, Gonzaga University
2006

Michael Larman, Washington State University Vancouver
2006

Kristine Foreman, Central Washington University
2007

Michelle Rutherford, University of Washington
2008

Sharon Gattman, Portland State University
2009

Lauren Bair, Central Washington University
2010

Bonnie Dorman, Wayland Baptist University – Anchorage
2011

Julie Drinen, Wayland Baptist University – Anchorage
2012

Lorissa Porteous, Portland State University
2013

Brittany Sogge, Wayland Baptist University – Anchorage
2014

Rachel Saddler, Wayland Baptist University – Anchorage
2015   Elizabeth Zapien, Portland State University
2016   Armaity Irani - Lake Washington Institute of Technology